NAJVAŽNIJE O HUMANOM PAPILOMA VIRUSU (HPV)
Riječ je o virusima koji se prenose s čovjeka na čovjeka, dodirom zaražene kože o kožu ili sluznice o sluznicu te uzrokuju bradavičaste izrasline na površini kože i sluznica (papilomi). Danas je poznato oko 200 genotipova virusa, a 40-ak ih uzrokuje infekcije spolnog područja u žene i muškarca. Povezuju se s nastankom kožnih bradavica, kondiloma, premalignih i malignih promjena vrata maternice, stidnice, rodnice, anusa te karcinoma usne šupljine, grkljana i orofarinksa.
Dijele se u dvije skupine obzirom na njihov onkogeni potencijal – niskokorizični i visokorizični sojevi HPV-a.
Najrašireniji virusi niskog rizika su tip 6 i 11 koji su najčešći uzročnici spolnih bradavica i papiloma dišnih puteva. Najčešći virusi visokog rizika na našem području su 16, 31, 33, 18, 52, 45 i 58, a najveći onkogeni potencijal imaju tipovi 16 i 18.
Smatra se da oko 80 % spolno aktivnih žena i muškaraca tijekom života dođe u kontakt s virusom, a adolescentna dob je najrizičniji period za stjecanje infekcije. Na sreću, većina infekcija je prolazna i neće uzrokovati trajne posljedice, ali je imunološki odgovor spor i potrebno je 1 – 2 godine da HPV spontano nestane. Genotipovi visokog rizika (onkogeni tipovi HPV) imaju sklonost perzistentnoj infekcijite mogu uzrokovati promjene na stanicama koje nazivamo intraepitelne lezije (neoplazije). HPV se većinom povezuje s bolestima vrata maternice (cervikalne intraepitelne neoplazije-CIN) jer se najčešće otkrivaju zbog široke primjene Papa testa i HPV testa.
Takve promjene se mogu pojaviti istovremeno ili neovisno i na drugim anatomskim mjestima donjeg dijela spolnog sustava pa govorimo o:
VaIN (vaginalna intraepitelna neoplazija – na rodnici)
VIN (vulvarna intraepitelna neoplazija – na stidnici)
PIN (penilna intraepitelna neoplazija – na penisu)
AIN (analna intraepitelna neoplazija – na anusu)
Intraepitelne neoplazije visokog stupnja ( CIN II/III, VaIN II/III, VIN II/III, PIN II/III, AIN II/III) su predstadij raka jer neliječene imaju potencijal da kroz 10-15 godina progrediraju u rak.
Od HPV infekcije do razvoja intraepitelnih lezija te transformacije u rak je spor i dugotrajan proces što nam omogućava da redovitim pregledima na vrijeme otkrijemo i spriječimo rak.