KOJI JE OBLIK KONTRACEPCIJE NAJBOLJI NAKON 40. GODINE ŽIVOTA?
Plodnost se značajno smanjuje nakon 40. god.,a naročito nakon 45. Iako mjesečnice mogu biti samo povremene i vjerojatnost trudnoće je niska, svejedno treba razmišljati o kontracepciji sve do menopauze (posljednje menstruacije u životu). Prirodna menopauza nastupa između 45- i 55. godine. Žena je u postmenopauzi ako godinu dana nije imala mjesečnicu i tada trudnoća više nije moguća.
O kontracepciji treba razmišljati i kod prijevremenog gubitka funkcije jajnika u žena mlađih od 40 godina (POI -Premature Ovarian Insufficiency) ako ne planiraju trudnoću. Povremena aktivnost jajnika može se javiti u oko 25 % slučajeva te 5 – 10% žena može i spontano zanijeti.
Prvi izbor kontracepcije u žena koje su povremeno spolno aktivne su metode barijere – najčešće kondom, rjeđe dijafragma ili cervikalna kapa. Metoda prekinutog snošaja ne smatra se dovoljno pouzdanom metodom.
Zdrave nerizične žene koje ne puše mogu koristiti hormonsku kontracepciju do 50. godine tj. menopauze, uz redovite provjere zdravstvenog stanja i procjene rizika barem jednom godišnje.
Dobrobit kombinirane oralne hormonske kontracepcije (kombinacija estrogena i progestogena u obliku tableta) je prevencija nepravilnih menstrualnih krvarenja i smanjenje simptoma perimenopauze, održavanje mineralne gustoće kostiju, zaštitni učinak protiv raka jajnika i endometrija, smanjenje rizika benignih bolesti dojke i kolorektalnog karcinoma. Prednost se daje preparatima s prirodnim estrogenom (estradiol i estretol te metabolički neutralnijim progestogenima).
Hormonska kontracepcija koja sadrži samo progestogen (POP ili “mini pilule”, depo-injekcije, potkožni implantati, unutarmaternični sistem (IUS – “spirala”) imaju prednost kod žena s povećanim tromboembolijskim rizikom, a ograničeni podaci opservacijskih studija upućuju da nisu povezani s povećanim rizikom moždanog udara ili infarkta srca, a s čime se povezuje primjena kombiniranih hormonskih kontraceptiva.
Trajnu kiruršku kontracepciju prema važećem zakonu RH može ostvariti svaka žena ili muškarac stariji od 35 godina koji su sigurni u odluku da više nemaju reproduktivnih želja.
Ligacija tuba ili “podvezivanje jajovoda” izvodi se laparoskopskom operacijom u općoj anesteziji.
Vazektomija ili “podvezivanje sjemonovoda” u muškarca izvodi se u lokalnoj anesteziji i manje je rizična od laparoskopske operacije u žena.
Na našem podneblju, žene se češće odlučuju za dugoročniji, ali privremeni oblik kontracepcije u obliku bakrenog unutarmaterničnog uloška (IUD; “obična spirala”) ili unutarmaterničnog sistema koji oslobađa levonorgestrel (IUS, “hormonska spirala”). Dobrobiti sustava s levonorgestrelom su smanjena obilnosti i bolnosti menstruacija te prevencija hiperplazije endometrija.
Važno je naglasiti da niti jedna kontracepcijska metoda nije zabranjena nakon 40. godine, a odabir ovisi o općem zdravstvenom stanju žene, kardiovaskularnom i tromboembolijskom riziku, riziku raka dojke, navici pušenja te ginekološkom statusu.
Tijekom savjetovanja o odabiru metode kontracepcije potrebno je učiniti ginekološki i ultrazvučni pregled, Papa test te bazičnu mamografiju i ultrazvuk dojki.