DOBRODOŠLI U POLIKLINIKU GYNEXPERTA!

Individualnim pristupom, u ugodnom okruženju, profesionalno i s razumijevanjem,

brinemo o vašoj trudnoći i zdravlju!

Jadranka Belan Žuklić dr. med.

specijalistica ginekologije i porodništva

RAK VRATA MATERNICE

Najvažnije o raku vrata maternice:

  1. najčešći zloćudni tumor u žena srednje životne  dobi – najčešće obolijevaju žene između 45. i 50. godine života
  2. prekancerozne promjene (HSIL-CIN II,CIN III,CIS, AIS)  mogu se otkriti 10-15 godina ranije
  3. zemlje sa visokom procijepljenošću protiv HPV-a i dobro organiziranim probirom imaju nisku stopu obolijevanja i mortaliteta
  4. u današnje vrijeme rak vrata maternice trebala bi biti sporadična bolest
  5.  Hrvatska se nalazi nešto iznad europskog prosjeka po stopi obolijevanja i mortaliteta.

Rak vrata maternice dijeli se u tri osnove skupine

– planocelularni karcinom (85-90%)

– adenokarcinom (10-15%)

– ostali rjeđi epitelni tumori (npr. adenoskvamozni karcinom, neuroendokrini tumor i nediferencirani karcinom).

Simptomi

Prekancerozne lezije kao i stadij mikroinvazivnog raka vrata maternice najčešće su asimptomatski i najčešće se ne vide vaginalnim pregledom. Stoga je vrlo važno odazvati se na probir Papa testom i HPV testom.

Simptomi su znak dublje invazije strome ili lokalne proširenosti bolesti – sukrvav iscjedak neugodna mirisa, točkasto krvarenje  nakon spolnog odnosa ili  intermenstrualno, bolnost pri spolnom odnosu. Ukoliko je bolest proširena na okolne organe, može se pojaviti krv u mokraći ili stolici, zatvor, bol u maloj zdjelici, kukovima i natkoljenicama te znakovi insuficijencije bubrega.

Dijagnostički postupak

Papa test, kolposkopija i biopsija s patohistološkom analizom su osnovni dijagnostički postupci. Potom se procjenjuje proširenost bolesti (staging) na temelju kliničkog pregleda i slikovnih pretraga. Za prikaz mekih struktura male zdjelice, metode izbora su magnetska rezonanca ili transvaginalni 3D ultrazvuk.  

CT abdomena i zdjelice služi procjeni zahvaćenosti zdjeličnih ili paraaortalnih limfnih čvorova. Kod sumnje na uznapredovalu bolest, potrebno je učiniti i RTG snimku torakalnih organa, intravensku pijelografiju, cistoskopiju, rektoskopiju te u određenim slučajevima PET/CT.

Liječenje

Ovisno o stadiju, primjenjuje se kirurško liječenje, radioterapija, kemoterapija ili kombinirano liječenje.

Standardna operacija je radikalna histerektomija sa zdjeličnom limfadenektomijom. Karcinom vrata maternice se primarno širi limfogeno te je u planiranju radikalnosti operacije važna procjena zahvaćenosti zdjeličnih limfnih čvorova. Istraživanja zadnjih godina upućuju da bi se u nižim stadijima bolesti, pomoću detekcije sentinel limfnog čvora (“čvora čuvara”) mogao izbjeći određeni broj radikalnih limfadenektomija.

Obzirom da se karcinom vrata maternice može javiti u kasnoj reproduktivnoj dobi, važna je mogućnost poštednih operacija (konizacija, trahelektomija) kako bi se očuvala plodnost. Planocelularni rak vrata maternice može se liječiti i radioterapijom sa sličnim uspjehom kao kirurško liječenje,  dok je adenokarcinom niske radiosenzitivnosti. 

Radioterapija se primjenjuje izvana na malu zdjelicu te lokalno (brahiterapija).

Metastatski rak vrata maternice najčešće se liječi primarnom kemoterapijom te palijativnom radioterapijom. Novija istraživanja opisuju primjenu antiangiogenetskog lijeka bevacizumaba uz polikemoterapiju čime se postiže bolja kontrola bolesti.